PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF
PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF
Part Number
PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
TERMINAL STRIP HEADER
Data sheet
PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF
Comments
    PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF Specifications
    SeriesPC156HC
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.156" (3.96mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.125" (3.18mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.070" (1.78mm)
    Current Rating (Amps)7.9A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.450" (11.43mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.255" (6.48mm)