PC156HSM-02-S-04-T-S-LF
PC156HSM-02-S-04-T-S-LF
Part Number
PC156HSM-02-S-04-T-S-LF
Data sheet
PC156HSM-02-S-04-T-S-LF.pdf
Delivery Services
PC156HSM-02-S-04-T-S-LF
Comments
    PC156HSM-02-S-04-T-S-LF Specifications
    SeriesPC156HSM
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.156" (3.96mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialBrass
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.125" (3.18mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)7.9A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.412" (10.46mm)