PC156S-24-S-04-T-TB-P-LF
PC156S-24-S-04-T-TB-P-LF
Part Number
PC156S-24-S-04-T-TB-P-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
.156 Socket
Data sheet
PC156S-24-S-04-T-TB-P-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
PC156S-24-S-04-T-TB-P-LF
Comments
    PC156S-24-S-04-T-TB-P-LF Specifications
    SeriesPC156S-04
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    FeaturesPick and Place
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.156" (3.96mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.368" (9.35mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)7.9A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C