PC200H-02-S-01-T-LF
PC200H-02-S-01-T-LF
Part Number
PC200H-02-S-01-T-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
TERMINAL STRIP HEADER
Data sheet
PC200H-02-S-01-T-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
PC200H-02-S-01-T-LF
Comments
    PC200H-02-S-01-T-LF Specifications
    SeriesPC200H
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialBrass
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.180" (4.57mm)
    Current Rating (Amps)7.9A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)