PFSM.125.2
PFSM.125.2
Part Number
PFSM.125.2
Manufactures
Schurter Inc.
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.25A 2SMD
Data sheet
PFSM.125.2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PFSM.125.2
Comments
    PFSM.125.2 Specifications
    SeriesPFSM
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip2 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case2-SMD
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Size / Dimension0.289" L x 0.214" W (7.36mm x 5.44mm)
    Current - Trip (It)2.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.25 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)70 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)250 mOhms