PL309-2R12.pdf
| Series | PL309 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Orange-Red |
| Current | 20mA |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Configuration | 2 High |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | 55° |
| Voltage Rating | 2.1V |