PTCCL05H271DTE
PTCCL05H271DTE
Part Number
PTCCL05H271DTE
Description
PTC RESET FUSE 30V 270MA RADIAL
Data sheet
PTCCL05H271DTE.pdf
Delivery Services
PTCCL05H271DTE
Comments
    PTCCL05H271DTE Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max2.5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.197" Dia x 0.157" T (5.00mm x 4.00mm)
    Current - Trip (It)405 mA
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)6 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)270 mA