PTCCL05H950HBE
PTCCL05H950HBE
Part Number
PTCCL05H950HBE
Description
PTC RESET FUSE 265V 95MA RADIAL
Data sheet
PTCCL05H950HBE.pdf
Delivery Services
PTCCL05H950HBE
Comments
    PTCCL05H950HBE Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max600 mA
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max265V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.197" Dia x 0.197" T (5.00mm x 5.00mm)
    Current - Trip (It)143 mA
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Resistance - 25°C (Typ)56 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)95 mA