PTCCL07H141HBE
PTCCL07H141HBE
Part Number
PTCCL07H141HBE
Description
PTC RESET FUSE 265V 140MA RADIAL
Data sheet
PTCCL07H141HBE.pdf
Delivery Services
PTCCL07H141HBE
Comments
    PTCCL07H141HBE Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max800 mA
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max265V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.276" Dia x 0.217" T (7.00mm x 5.50mm)
    Current - Trip (It)210 mA
    Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Resistance - 25°C (Typ)29 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)140 mA