PTCCL09H171HBE
PTCCL09H171HBE
Part Number
PTCCL09H171HBE
Description
PTC RESET FUSE 265V 170MA RADIAL
Data sheet
PTCCL09H171HBE.pdf
Delivery Services
PTCCL09H171HBE
Comments
    PTCCL09H171HBE Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max900 mA
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max265V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.335" Dia x 0.217" T (8.50mm x 5.50mm)
    Current - Trip (It)255 mA
    Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Resistance - 25°C (Typ)22 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)170 mA