PTCCL10H010SBE
PTCCL10H010SBE
Part Number
PTCCL10H010SBE
Manufactures
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
PTC RESET FUSE 600V 10MA RADIAL
Data sheet
PTCCL10H010SBE.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTCCL10H010SBE
Comments
    PTCCL10H010SBE Specifications
    SeriesPTCCL
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.320" (8.12mm)
    Time to Trip-
    Current - Max2 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max600V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.256" T (10.00mm x 6.50mm)
    Current - Trip (It)50 mA
    Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)400 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)10 mA