PTCCL11H701DBE
PTCCL11H701DBE
Part Number
PTCCL11H701DBE
Description
PTC RESET FUSE 30V 700MA RADIAL
Data sheet
PTCCL11H701DBE.pdf
Delivery Services
PTCCL11H701DBE
Comments
    PTCCL11H701DBE Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max8 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.413" Dia x 0.157" T (10.50mm x 4.00mm)
    Current - Trip (It)1.05 A
    Height - Seated (Max)0.606" (15.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)1.3 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)700 mA