PTCCL13H411FBE
PTCCL13H411FBE
Part Number
PTCCL13H411FBE
Description
PTC RESET FUSE 145V 410MA RADIAL
Data sheet
PTCCL13H411FBE.pdf
Delivery Services
PTCCL13H411FBE
Comments
    PTCCL13H411FBE Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max4.5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max145V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.492" Dia x 0.197" T (12.50mm x 5.00mm)
    Current - Trip (It)615 mA
    Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Resistance - 25°C (Typ)4.6 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)410 mA