PTCCL13H831DBE
PTCCL13H831DBE
Part Number
PTCCL13H831DBE
Manufactures
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
PTC RESET FUSE 30V 830MA RADIAL
Data sheet
PTCCL13H831DBE.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTCCL13H831DBE
Comments
    PTCCL13H831DBE Specifications
    SeriesPTCCL
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max10 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.492" Dia x 0.157" T (12.50mm x 4.00mm)
    Current - Trip (It)1.245 A
    Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)1.1 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)830 mA