PTCTL6NR160GTE
PTCTL6NR160GTE
Part Number
PTCTL6NR160GTE
Manufactures
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
PTC RESET FUSE 245V 140MA RADIAL
Data sheet
PTCTL6NR160GTE.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTCTL6NR160GTE
Comments
    PTCTL6NR160GTE Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip8 s
    Current - Max1.6 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max245V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.433" Dia x 0.177" T (11.00mm x 4.50mm)
    Current - Trip (It)270 mA
    Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Resistance - 25°C (Typ)16 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)140 mA