PTGL04AS220K4B51B0
PTGL04AS220K4B51B0
Part Number
PTGL04AS220K4B51B0
Manufactures
Murata Electronics
Description
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Data sheet
PTGL04AS220K4B51B0.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTGL04AS220K4B51B0
Comments
    PTGL04AS220K4B51B0 Specifications
    SeriesPOSISTOR®, PTGL
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusLast Time Buy
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max1 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.177" Dia x 0.138" T (4.50mm x 3.50mm)
    Current - Trip (It)193 mA
    Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)22 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)145 mA