PTGL09AR390N0B52A0
PTGL09AR390N0B52A0
Part Number
PTGL09AR390N0B52A0
Manufactures
Murata Electronics
Description
PTC RESET FUSE 250V 115MA RADIAL
Data sheet
PTGL09AR390N0B52A0.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTGL09AR390N0B52A0
Comments
    PTGL09AR390N0B52A0 Specifications
    SeriesPOSISTOR®, PTGL
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusLast Time Buy
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max600 mA
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.394" Dia x 0.236" T (10.00mm x 6.00mm)
    Current - Trip (It)245 mA
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-10°C ~ 60°C
    Resistance - 25°C (Typ)39 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)115 mA