PTGL09AS1R2K2B51B0
PTGL09AS1R2K2B51B0
Part Number
PTGL09AS1R2K2B51B0
Manufactures
Murata Electronics
Description
PTC RESET FUSE 30V 704MA RADIAL
Data sheet
PTGL09AS1R2K2B51B0.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTGL09AS1R2K2B51B0
Comments
    PTGL09AS1R2K2B51B0 Specifications
    SeriesPOSISTOR®, PTGL
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusLast Time Buy
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max6 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.366" Dia x 0.138" T (9.30mm x 3.50mm)
    Current - Trip (It)936 mA
    Height - Seated (Max)0.563" (14.30mm)
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)1.2 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)704 mA