PTGL12AS2R2K4B51B0
PTGL12AS2R2K4B51B0
Part Number
PTGL12AS2R2K4B51B0
Description
PTC RESET FUSE 60V 556MA RADIAL
Data sheet
PTGL12AS2R2K4B51B0.pdf
Delivery Services
PTGL12AS2R2K4B51B0
Comments
    PTGL12AS2R2K4B51B0 Specifications
    Part StatusLast Time Buy
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.453" Dia x 0.138" T (11.50mm x 3.50mm)
    Current - Trip (It)739 mA
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)2.2 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)556 mA