PTGL12AS4R7K6B51B0
PTGL12AS4R7K6B51B0
Part Number
PTGL12AS4R7K6B51B0
Description
PTC RESET FUSE 140V 393MA RADIAL
Data sheet
PTGL12AS4R7K6B51B0.pdf
Delivery Services
PTGL12AS4R7K6B51B0
Comments
    PTGL12AS4R7K6B51B0 Specifications
    Part StatusLast Time Buy
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max3.5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max140V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.453" Dia x 0.138" T (11.50mm x 3.50mm)
    Current - Trip (It)523 mA
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)4.7 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)393 mA