PTGL14AR180M9C01B0
PTGL14AR180M9C01B0
Part Number
PTGL14AR180M9C01B0
Manufactures
Murata Electronics
Description
PTC RESET FUSE 265V 230MA RADIAL
Data sheet
PTGL14AR180M9C01B0.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTGL14AR180M9C01B0
Comments
    PTGL14AR180M9C01B0 Specifications
    SeriesPOSISTOR®, PTGL
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusLast Time Buy
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max1.8 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max265V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.618" Dia x 0.256" T (15.70mm x 6.50mm)
    Current - Trip (It)380 mA
    Height - Seated (Max)0.854" (21.70mm)
    Operating Temperature-10°C ~ 60°C
    Resistance - 25°C (Typ)18 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)230 mA