PTR016V0110-TR1
PTR016V0110-TR1
Part Number
PTR016V0110-TR1
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.1A RADIAL
Data sheet
PTR016V0110-TR1.pdf
Delivery Services
PTR016V0110-TR1
Comments
    PTR016V0110-TR1 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip2.3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" L x 0.122" W (7.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)0.559" (14.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)140 mOhms