PTR016V0250-BK1
PTR016V0250-BK1
Part Number
PTR016V0250-BK1
Description
PTC RESET FUSE 16V 2.5A RADIAL
Data sheet
PTR016V0250-BK1.pdf
Delivery Services
PTR016V0250-BK1
Comments
    PTR016V0250-BK1 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip40 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.449" L x 0.122" W (11.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)70 mOhms