PTR016V0400-BK
PTR016V0400-BK
Part Number
PTR016V0400-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 4A RADIAL
Data sheet
PTR016V0400-BK.pdf
Delivery Services
PTR016V0400-BK
Comments
    PTR016V0400-BK Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip1.7 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.350" L x 0.122" W (8.90mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)6.8 A
    Height - Seated (Max)0.504" (12.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)4 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)21 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)60 mOhms