PTR016V0700-BK
PTR016V0700-BK
Part Number
PTR016V0700-BK
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 16V 7A RADIAL
Data sheet
PTR016V0700-BK.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTR016V0700-BK
Comments
    PTR016V0700-BK Specifications
    SeriesPTR016V
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip3.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.441" L x 0.122" W (11.20mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)11.9 A
    Height - Seated (Max)0.776" (19.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)7 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)6 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)20 mOhms