PTR016V0800-BK
PTR016V0800-BK
Part Number
PTR016V0800-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 8A RADIAL
Data sheet
PTR016V0800-BK.pdf
Delivery Services
PTR016V0800-BK
Comments
    PTR016V0800-BK Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.500" L x 0.122" W (12.70mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)13.6 A
    Height - Seated (Max)0.823" (20.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)8 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)5 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)18 mOhms