PTR016V1000-BK
PTR016V1000-BK
Part Number
PTR016V1000-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Data sheet
PTR016V1000-BK.pdf
Delivery Services
PTR016V1000-BK
Comments
    PTR016V1000-BK Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip6 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.650" L x 0.122" W (16.50mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)17 A
    Height - Seated (Max)0.992" (25.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)10 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)4 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)10 mOhms