PTR016V1200-BK1
PTR016V1200-BK1
Part Number
PTR016V1200-BK1
Description
PTC RESET FUSE 16V 12A RADIAL
Data sheet
PTR016V1200-BK1.pdf
Delivery Services
PTR016V1200-BK1
Comments
    PTR016V1200-BK1 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Time to Trip7.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.689" L x 0.122" W (17.50mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)20.4 A
    Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)12 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)9 mOhms