PTR016V1500-BK
PTR016V1500-BK
Part Number
PTR016V1500-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 15A RADIAL
Data sheet
PTR016V1500-BK.pdf
Delivery Services
PTR016V1500-BK
Comments
    PTR016V1500-BK Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Time to Trip10 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.989" L x 0.122" W (25.10mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)25.5 A
    Height - Seated (Max)1.142" (29.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)15 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)7 mOhms