PTR030V0090-BK1
PTR030V0090-BK1
Part Number
PTR030V0090-BK1
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 30V 900MA RADIAL
Data sheet
PTR030V0090-BK1.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTR030V0090-BK1
Comments
    PTR030V0090-BK1 Specifications
    SeriesPTR030V
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip5.9 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)1.8 A
    Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)900 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)70 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)220 mOhms