PTR030V0160-BK
PTR030V0160-BK
Part Number
PTR030V0160-BK
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.6A RADIAL
Data sheet
PTR030V0160-BK.pdf
Delivery Services
PTR030V0160-BK
Comments
    PTR030V0160-BK Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)110 mOhms