PTR030V0400-BK
PTR030V0400-BK
Part Number
PTR030V0400-BK
Description
PTC RESET FUSE 30V 4A RADIAL
Data sheet
PTR030V0400-BK.pdf
Delivery Services
PTR030V0400-BK
Comments
    PTR030V0400-BK Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip12.7 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)8 A
    Height - Seated (Max)0.791" (20.10mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)4 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)50 mOhms