PTR030V0700-TR
PTR030V0700-TR
Part Number
PTR030V0700-TR
Description
PTC RESET FUSE 30V 7A RADIAL
Data sheet
PTR030V0700-TR.pdf
Delivery Services
PTR030V0700-TR
Comments
    PTR030V0700-TR Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Time to Trip17.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.752" L x 0.118" W (19.10mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)14 A
    Height - Seated (Max)1.051" (26.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)7 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)5 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)30 mOhms