PTR060V0010-TR
PTR060V0010-TR
Part Number
PTR060V0010-TR
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL
Data sheet
PTR060V0010-TR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTR060V0010-TR
Comments
    PTR060V0010-TR Specifications
    SeriesPTR060V
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)200 mA
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)100 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2.5 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)7.5 Ohms