PTR060V0020-BK1
PTR060V0020-BK1
Part Number
PTR060V0020-BK1
Description
PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL
Data sheet
PTR060V0020-BK1.pdf
Delivery Services
PTR060V0020-BK1
Comments
    PTR060V0020-BK1 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip2.2 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)400 mA
    Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)200 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.83 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)4.4 Ohms