PTR060V0040-TR1
PTR060V0040-TR1
Part Number
PTR060V0040-TR1
Description
PTC RESET FUSE 60V 400MA RADIAL
Data sheet
PTR060V0040-TR1.pdf
Delivery Services
PTR060V0040-TR1
Comments
    PTR060V0040-TR1 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip3.8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.299" Dia x 0.118" T (7.60mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)800 mA
    Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)400 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)550 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.29 Ohms