PTR060V0075-TR1
PTR060V0075-TR1
Part Number
PTR060V0075-TR1
Description
PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
Data sheet
PTR060V0075-TR1.pdf
Delivery Services
PTR060V0075-TR1
Comments
    PTR060V0075-TR1 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip6.3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)250 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)600 mOhms