PTR060V0110-TR
PTR060V0110-TR
Part Number
PTR060V0110-TR
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.1A RADIAL
Data sheet
PTR060V0110-TR.pdf
Delivery Services
PTR060V0110-TR
Comments
    PTR060V0110-TR Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip8.2 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.512" Dia x 0.118" T (13.00mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)150 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)380 mOhms