PTR060V0250-BK
PTR060V0250-BK
Part Number
PTR060V0250-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 2.5A RADIAL
Data sheet
PTR060V0250-BK.pdf
Delivery Services
PTR060V0250-BK
Comments
    PTR060V0250-BK Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Time to Trip15.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.839" Dia x 0.118" T (21.30mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)1.039" (26.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)130 mOhms