PTS120630V012
PTS120630V012
Part Number
PTS120630V012
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 30V 120MA 1206
Data sheet
PTS120630V012.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTS120630V012
Comments
    PTS120630V012 Specifications
    SeriesPTS1206
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip200 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max30V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)290 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)120 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.4 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6 Ohms