PTS12066V150
PTS12066V150
Part Number
PTS12066V150
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.5A 1206
Data sheet
PTS12066V150.pdf
Delivery Services
PTS12066V150
Comments
    PTS12066V150 Specifications
    SeriesPTS1206
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip300 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
    Size / Dimension0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)3 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)120 mOhms