PTS18128V150
PTS18128V150
Part Number
PTS18128V150
Description
PTC RESET FUSE 8V 1.5A 1812
Data sheet
PTS18128V150.pdf
Delivery Services
PTS18128V150
Comments
    PTS18128V150 Specifications
    SeriesPTS1812
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip300 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max8V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.027" (0.68mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)3 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)110 mOhms