PTSA120660V010
PTSA120660V010
Part Number
PTSA120660V010
Description
PTC RESET FUSE 100MA 60V 1206
Data sheet
PTSA120660V010.pdf
Delivery Services
PTSA120660V010
Comments
    PTSA120660V010 Specifications
    SeriesPTSA1206
    RoHSRoHS
    Type-
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip200 ms
    Current - Max10 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max60V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension0.132" L x 0.067" W (3.35mm x 1.70mm)
    Current - Trip (It)250 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)100 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)15 Ohms