PTSA181216V200
PTSA181216V200
Part Number
PTSA181216V200
Description
PTC RESET FUSE 2A 16V 1812
Data sheet
PTSA181216V200.pdf
Delivery Services
PTSA181216V200
Comments
    PTSA181216V200 Specifications
    SeriesPTSA1812
    RoHSRoHS
    Type-
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip5 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm)
    Current - Trip (It)4 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)85 mOhms