PTSLR06038V050
PTSLR06038V050
Part Number
PTSLR06038V050
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 500MA 8V 0603
Data sheet
PTSLR06038V050.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTSLR06038V050
Comments
    PTSLR06038V050 Specifications
    SeriesPTSLR0603
    RoHSRoHS
    Type-
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip600 ms
    Current - Max25 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max8V
    Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
    Size / Dimension0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
    Current - Trip (It)1 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)500 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)400 mOhms