PTSLR12066V200
PTSLR12066V200
Part Number
PTSLR12066V200
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 6V 2A 1206
Data sheet
PTSLR12066V200.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
PTSLR12066V200
Comments
    PTSLR12066V200 Specifications
    SeriesPTSLR1206
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip500 ms
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
    Size / Dimension0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)4 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)5 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)40 mOhms