R1517J501B-T1-KE
R1517J501B-T1-KE
Part Number
R1517J501B-T1-KE
Manufactures
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LIN 5V 500MA TO252-5-P2
Data sheet
R1517J501B-T1-KE.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
R1517J501B-T1-KE
Comments
    R1517J501B-T1-KE Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesR1517x
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage Dropout (Max)0.62V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-5-P2
    Current - Quiescent (Iq)36 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V