R1524N085B-TR-YE
R1524N085B-TR-YE
Part Number
R1524N085B-TR-YE
Manufactures
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 8.5V 200MA SOT23-5
Data sheet
R1524N085B-TR-YE.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
R1524N085B-TR-YE
Comments
    R1524N085B-TR-YE Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesR1524x
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)6.8 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)8.5V