R26-11AD10-24
R26-11AD10-24
Part Number
R26-11AD10-24
Manufactures
NTE Electronics, Inc
Description
RELAY 10AMP AC-DC 24V
Data sheet
R26-11AD10-24.pdf
Category
Time Delay Relays
Delivery Services
R26-11AD10-24
Comments
    R26-11AD10-24 Specifications
    SeriesR26
    RoHSRoHS
    CircuitDPDT (2 Form C)
    FunctionRepeat Cycle
    Delay Time-
    Relay TypeMechanical Relay
    Part StatusActive
    Mounting Type-
    Voltage - Supply24VAC
    Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
    Timing Initiate Method-
    Contact Rating @ Voltage10A @ 240VAC/30VDC