R2920-050-R.pdf
| Series | R2920 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Polymeric |
| Ratings | - |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | - |
| Time to Trip | 4 s |
| Current - Max | 100 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Max | 60V |
| Package / Case | 2920 (7351 Metric), Concave |
| Thickness (Max) | 0.045" (1.15mm) |
| Size / Dimension | 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) |
| Current - Trip (It) | 1 A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 500 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 300 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 1.4 Ohms |